Yeşil Binalar

LEED Danışmanlığı

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından geliştirilmiş bir Çevre Dostu Bina sertifikasıdır. 1998’den beri verilmekte olan LEED sertifikası bugün tüm dünyada en çok bilinen yeşil bina sertifikasıdır ve ülkemizde de hızla tanınmaya başlamıştır.

LEED Sertifikasının Avantajları

LEED sertifikası binaların kanun ve yönetmeliklerden daha öteye gidilerek tasarlanmasını sağlar. Bu sayede binalar daha enerji verimli, suyu daha tasarruflu kullanan, çevreye daha az zarar veren ve daha sağlıklı yaşanabilir mekanlar olurlar.  Ayrıca LEED sertifikası, binanın uluslararası platformlarda tanınmasını, değerinin artmasını ve binayı yapan şirket ve kurumların prestij kazanmasını sağlar.

LEED sertifikası aşağıdaki bina tipleri için alınabilmektedir:

Yeni Binalar ve Büyük Renovasyonlar (New Construction and Major Renovations): Tüm iç mekanları dahil, sıfırdan inşa edilecek olan ticari binalar ve/veya  yüksek katlı (4-6 katın üzerinde) konut binalarının  yeni inşaatları veya büyük renovasyonları için uygun olan LEED değerlendirme sistemidir.

Mevcut Binalar (Existing Buildings): İnşaatı tamamlanmış tüm mevcut bina tipleri (evler hariç) bu kategori altında değerlendirilebilir. Mevcut binalar kategorisi binaların daha çok operasyon ve bakımını içeren kriterlere yer vermektedir. Dolayısıyla, çoğunlukla ek yatırım maliyeti gerektirmeden operasyonel konuların çevre dostu prosedürler çerçevesinde yapılması ile sertifika alınabilmektedir.

Çekirdek ve Kabuk (Core & Shell): Proje kapsamında sadece çekirdek ve kabuk bölümleri ile ortak alanları içeren projelerin de çevresel performanslarının değerlendirilebilmesi için geliştirilmiş sistemdir. Özellikle iç mekanların inşaatının kiracıya veya satın alana bırakıldığı ticaret merkezleri, ofisler ve alışveriş merkezleri bu kategoriye girmektedir.

Mağazalar (Retail): Bu kategori altında  bankalar, restoranlar, supermarketler, giyim, elektronik v.b. mağazalar tek ya da zincir olarak değerlendirilebilmektedir. Bu tip mağazalar /zincirler eğer tek bir bina ise LEED Retail-NC  ya da bir alışveriş merkezi içerisinde ise LEED Retail-CI olarak değerlendirilebilir.

Kurumsal İç Mekanlar (Commercial Interiors): Mağazalar haricinde kalan iç mekan projelerini kapsayan LEED kategorisidir. Özellikle çekirdek ve kabuk olarak yapılmış binalardaki ofis iç mekan projeleri için çok ideal bir sistemdir. Çabuk  uygulanabilir kapsamı ve  çevresel performansa direk etkileri olduğu  için Türkiye’de ve dünya da birçok iç mekan ofis projesi tarafından tercih edilmektedir.

Evler (Homes): 6 kata kadar olan tüm konut binaları bu kategori altında değerlendirilebilirler.  4-6 kat arası olan konutlar aynı zamanda LEED Yeni Binalar altında da değerlendirilebilir. Bu kategorinin içinde özellikle konut tipi evlerde sürdürülebilirlik ve insan sağlığı/konforu adına dikkat edilmesi gereken konulara önem verilmiştir. Ticari binalar için geliştirilmiş sistemlere göre farklı kriterler içermektedir. Bu sistemde diğer sistemlerden farklı olarak  USGBC tarafından yetkilendirilmiş denetçiler “ Green Rater” lar denetleme görevini yapmaktadır.

Okullar (Schools): K12 denilen anaokulundan liseye kadar öğretimi kapsayan okul binalarının yeni inşaatı ve/veya büyük renovasyonları için uygun olan değerlendirme sistemidir.

Sağlık Merkezleri (Healthcare): Bu sistem dahilinde tüm hastane, hasta bakım merkezi, özel / uzun süreli bakım merkezleri ve huzurevleri değerlendirilebilir.

Altensis, çevre dostu bina inşa etmek isteyen müşterilerine tam kapsamlı LEED danışmanlığı ve yönetimi hizmeti sunmaktadır. 2003 yılından beri LEED projeleri ile iç içe bulunan personelimiz enerji ve proje yönetimi alanlarındaki bilgisini de ortaya koyarak, Commissioning ve Enerji Modellemesi hizmetleri de dahil olmak üzere LEED sertifika sisteminin tüm gerekliliklerini yerine getirmek için tam kapsamlı çözümler sunmaktadır.

Daha fazla bilgi için konu hakkındaki Kütüphanemizi inceleyebilirsiniz…