Hizmetler

DesignBuilder Yazılımı

DesignBuilder yapı tasarımlarını enerji, karbon, aydınlatma ve konfor açılarından performans ölçmek ve kontrol etmek için geliştirilmiş EnergyPlus tabanlı bir yazılım aracıdır. Bina simülasyon sürecini kolaylaştırmak için geliştirilen DesignBuilder, bina tasarım alternatifleri arasında fonksiyon ve performans bazlı karşılaştırma yöntemiyle analizler yaparak çeşitli sonuçlar çıkarmayı hızlı ve ekonomik hale dönüştürmüştür.

DesignBuilder hızlı üç boyutlu bina modellemesi ile dinamik enerji simülasyonunu kendine has kullanım kolaylığı ile birleştirmektedir. Bu özelliği sayesinde bina tasarımları yaratmak ve değerlendirmek için eşsiz bir yazılım aracı olarak kabul edilmektedir. Tasarım sürecinin herhangi bir aşamasında etkin bir şekilde kullanılabilmesi için özel olarak geliştirilmiş modüllere sahiptir. Sadece birkaç parametresi belli olan tasarımlardan çok daha detaylı tasarımlara kadar geniş bir yelpazede çalışma olanağı sağlamaktadır.

DesignBuilder mimarlar, mühendisler, bina hizmetleri sorumluları, enerji danışmanları ve üniversitelerin ilgili bölümleri tarafından çok geniş bir yelpazeye hitap edecek şekilde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Bazı tipik kullanım amaçları aşağıda özetlenmiştir:

  • Cephe seçeneklerinin aşırı ısınma, enerji tüketimi ve gölgeleme parametreleri açısından değerlendirilmesi.
  • Günışığının optimum seviyede kullanımının değerlendirilmesi. Aydınlatma kontrol sistemlerinin modellenmesi ve ilgili elektrik enerjisindeki tasarruf oranlarının belirlenmesi.
  • Bina içindeki ve etrafındaki sıcaklık, hız ve basınç dağılımlarının CFD (Computational Fluid Dynamics) modülü kullanılarak hesaplanması.
  • Vaziyet planının ve gölgelemenin görselleştirilmesi.
  • Doğal havalandırma ile havalandırılan binalarda termal simülasyon.
  • Isıtma ve soğutma ekipmanların kapasitelerinin belirlenmesi konularını da içerecek şekilde HVAC tasarımına yardımcı olmak.
  • Tasarım toplantılarında disiplinler arası iletişimi destekleyici materyal sağlamak.
  • Üniversitelerde enerji modellemesi ve simülasyonu derslerinde kullanılmak.

DesignBuilder basit kullanımı sayesinde kompleks binaların bile uzman olmayan kullanıcılar tarafından süratli bir şekilde modellenmesine olanak sağlamaktadır. DesignBuilder EnergyPlus dinamik termal simülasyon motoruna grafiksel arayüz oluşturan ilk ve en kapsamlı programdır. Bu grafiksel arayüzü sayesinde binalar tasarımlarının, enerji performanslarının ve CFD simülasyonlarının irdelenmesine destek olmak amacıyla 3 boyutlu olarak görüntülenmesine olanak sağlamaktadır.

DesignBuilder binanın enerji performansını hesaplamak için en son versiyon EnergyPlus simülasyon motorunu kullanmaktadır. Sonuç verileri istenilen şekilde filtrelenip grafikler halinde sunulabilir ya da tablo biçiminde diğer uygulamalarda kullanılmak üzere başka bir ortama ihraç edilebilir.

EnergyPlus

EnergyPlus bina ısıtma, soğutma, aydınlatma, havalandırma ve diğer enerji akışlarını modellemek için Amerikan Enerji Bakanlığı tarafından geliştirilmiş ve sürekli geliştirilmekte olan en kapsamlı bina enerji simülasyonu programıdır. BLAST ve DOE-2’nin en popüler özellikleri ve yetenekleri üzerine inşa edilmiş ama aynı zamanda bir saatten az simülasyon zaman dilimleri, ısı transferi dengesi bazlı zon simülasyonu, çok zonlu havalandırma sistemleri, termal konfor ve fotovoltaik sistemler gibi birçok inovatif özelliklere de sahip bir programdır.

EnergyPlus kullanıcı dostu bir grafik arayüzüne sahip olmayan tek başına bir simülasyon programıdır. DesignBuilder, EnergyPlus için zarif ve kullanımı kolay bir arayüzü oluşturmuştur. Herhangi bir karışıklık olmadan –  sadece binanızın modelini tanımlayıp istenilen verileri girip geri kalanını EnergyPlus simülasyon motorunun halletmesi için EnergyPlus DesignBuilder ortamı içerisine sıkıca entegre edilmiştir.

DesignBuilder’a sahip olmak için

Altensis, DesignBuilder yazılımının Türkiye’deki exclusive temsilcisi olarak DesignBuilder’a dair satış, destek, eğitim, enerji modellemesi ve simülasyonu hizmetlerini yürütmektedir. Türkiye içerisindeki yazılım satışı direkt olarak Altensis tarafından yapılmaktadır. DesignBuilder satınalma seçenekleri hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız lütfen info[at]altensis.com e-posta adresi aracılığıyla bizimle temasa geçiniz.