Yeşil Binalar

BREEAM Danışmanlığı ve Denetimi

BRE Environmental Assessment Method (BREEAM) ilk olarak 1990’da İngiltere’de kullanılmaya başlanan ama daha sonra dünyanın bir çok ülkesinde benimsenmeye başlanmış bir çevre dostu bina sertifika sistemidir. LEED sertifikasında olduğu gibi BREEAM sertifikasının da amacı bir binanın çevresel performansının standartlara bağlanarak ölçümünün yapılmasıdır. Sertifikanın özünde  günümüzün çevre dostu teknolojilerini uygulayan binaların ödüllendirilmesi yatmaktadır.

BREEAM’in ülkemizde uygulanabilecek üç farklı versiyonu bulunmaktadır:

  • BREEAM International
  • BREEAM In-Use International
  • BREEAM International Bespoke (yukarıdaki kategoriler dışında kalan binalar için)

Prensipte benzer olmakla beraber LEED sertifikasından farklı olarak BREEAM sertifikası binanın sadece tasarımı için alınabilir ve projeye özel hazırlanabilir (Bespoke). Ayrıca sertifika seviyeleri Pass, Good, Very Good, Excellent ve Outstanding olarak sıralanmaktadır.

Şu ana kadar dünya çapında 200.000’den fazla bina (konut, iş yeri, alışveriş merkezi, vs.) BREEAM sertifikası almıştır. Bu özelliğiyle BREEAM dünyanın en tanınan çevre dostu bina sertifikasıdır.

Altensis, tam kapsamlı BREEAM danışmanlığı ve denetleme hizmetleri sunmaktadır. Akustik danışmanlığı, Ekolojist hizmetleri, Commissioning, Enerji Modellemesi ve Enerji Kimlik Belgesi hizmetleri de dahil olmak üzere BREEAM sertifika sisteminin tüm gerekliliklerini yerine getirmek için tam kapsamlı çözümler sunmaktayız.