Yeşil Binalar

EDGE Danışmanlığı ve Denetimi

Dünya Bankasının bir kuruluşu olan IFC (International Finance Corporation) tarafından geliştirilen ‘EDGE (“Excellence in Design for Greater Efficiencies) sistemi  bir yazılım uygulaması, uluslararası bir  standart ve yeşil bina sertifikasyon sistemidir. EDGE, gelişmekte olan ülkelerde yeşil  yapıların artması  için hızlı, kolay ve uygun maliyetli çözümler sağlar.

EDGE tarafından geliştirilen sistem, karar alıcılara kendi bölgeleri  bağlamında yeşil tasarım yönünde  için en uygun maliyetli seçenekleri belirleme imkanı  verir ve bu da kaynakların verimli kullanılmasını sağlayarak ilgili yatırımın ticari çekiciliğini artırır.

EDGE standardı, yeşil bina için evrensel bir tanım sunmaktadır.  Yapılan araştırmalara göre Yeşil binaların risk profilleri daha düşüktür, daha hızlı ve daha pahalı bir şekilde satılmakta ve daha yüksek kira oranlarına sahiptir; bu da tüm piyasa oyuncularını yüksek performanslı binalara yöneltmeye yardımcı olmaktadır. Bu kazançlı döngü, yatırımcı, yüklenici ve son kullanıcı arasındaki kalıplaşmış engeller, kırarak, kaynakları verimli kullanan bina sayısını  arttıracak şekilde ortak çıkarlarda buluşulmasını sağlar.

Ayrıca EDGE sertifikası yine IFC  tarafından sürdürülebilir  binalar kapsamında sağlanan uluslararası finansal desteklere giden yolda önemli bir adımdır.

Altensis bu konuda yetkili uzmanları sayesinde, EDGE sertifikasının alınması yönünde gerekli hizmetleri sunmaktadır.