• Gold

Altensis'in Verdiği Hizmetler

ASHRAE Enerji Etüdü, Enerji Verimliliği Mühendislik Desteği, LEED Danışmanlık

Proje Sahibi Lansinoh Laboratories Kapalı Alanı 8200 m²
Projenin Yeri Gaziemir, İzmir Sertifika Tipi LEED v4 EB:OM

Altensis'in Verdiği Hizmetler

ASHRAE Enerji Etüdü, Enerji Verimliliği Mühendislik Desteği, LEED Danışmanlık

Proje Sahibi Lansinoh Laboratories
Projenin Yeri Gaziemir, İzmir
Kapalı Alanı 8200 m²
Sertifika Tipi LEED v4 EB:OM

Lansinoh Laboratories Türkiye Fabrikası çevreye duyarlı ve insana saygılı uygulamalar ile LEED v4 Operation & Maintenance: Existing Buildings (Mevcut Binalar) kategorisinde ALTIN (GOLD) seviyesinde sertifika almaya hak kazanmıştır.

Lansinoh Laboratories Türkiye Fabrikası 2016 yılından itibaren anne-bebek bakım ürünleri üretim alanı ve ofis binası olarak kullanılmaktadır Proje, alt yapısı kurulmuş serbest bölge OSB alanında bulunması ile doğaya ve kullanıcılarına daha duyarlı şekilde hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

Peyzaj tasarımında yerel ve az bakım isteyen bitki kullanımına dikkat edilmiş ve verimli sulama sistemleri tercih edilmiştir. Arazinin tümünde yağmursuyu yönetimi sağlanmış olup kazanılan su, peyzaj sulama ihtiyacını karşılamak için kullanılmaktadır. Mevcut su armatürlerinin tüketim değerleri perlatörler ile düşürülerek şebeke suyu kullanımı azaltılmıştır. Projede, sistemsel olarak su sarfiyatı ayrı ayrı takip edilebilmekte ve iyileştirme yapılabilecek noktalar tespit edilebilmektedir.

Binanın enerji harcayan ana sistemlerinin enerji verimliliği etütleri ASHRAE standartlarına göre detaylı olarak yapılarak, enerji tasarruf odaklarının belirlenmiş ve neticesinde enerji verimliliğini yükseltmek için yol haritası çıkarılmıştır. Enerji tüketim değerlerinin sistem ve cihaz bazında ayrı ayrı takibine olanak sağlayacak alt sayaçlama sistem otomasyonunun kurulmuştur. Enerji tedariği için i-REC sertifikalı yenilenebilir enerji kaynaklarından düşük karbon ayak izi olan enerji satın alım sözleşmesi yapılmıştır.

Sigara içme alanları tanımlanıp yönlendirme tabelaları ile kullanıcılar bilgilendirilerek, bina giriş-çıkışlarında kirli hava sahası minimuma indirilmiştir. Bina girişlerinde paspas sistemleri eklenerek dışarıdan taşınabilecek kirlilik azaltılmış ve iç hava kalitesinin arttırılması amaçlanmıştır.