• Platinum

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Proje Sahibi IPKB Kapalı Alanı 6,052 m2
Projenin Yeri Kadıköy, İstanbul Sertifika Tipi LEED PLATİN

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Proje Sahibi IPKB
Projenin Yeri Kadıköy, İstanbul
Kapalı Alanı 6,052 m2
Sertifika Tipi LEED PLATİN

KADIKÖY ATATÜRK FEN LİSESİ projesi, LEED v3 School kategorisinde PLATINUM  seviyesinde sertifika almaya hak kazanmıştır. Sertifika aldığı tarih 30.10.2020 itibariyle Avrupa ve Asya’da LEED Platinum sertifikası alan ilk devlet okulu olmuştur. Bu kapsamda birçok çevre ve insan dostu özellik proje tasarımına ve inşaatına entegre edilmiştir. Konsept proje aşamasından itibaren sürdürülebilirlik kriterleri göz önünde bulundurularak tasarlanan ve inşa edilen KADIKÖY ATATÜRK FEN LİSESİ sağlıklı ve ekolojik bir okul oluşturma prensibiyle ele alınmıştır. Karbon emisyonlarının düşürülmesi hedeflenirken kampüs içinde yer alan bisiklet yolları ve parkları ile bisiklet kullanımı teşvik edilmiştir. İnşaat süreci boyunca çevreye ve doğaya verilen zararı minimuma indirmek için Erozyon ve Sedimantasyon kontrolü planı geliştirilmiş; inşaat kirliliğini önlemek için önlemler alınmıştır.

Bina içinde su tüketimi düşük, verimli armatürlerin kullanımı ayrıca gri suyun ve yağmur suyunun rezervuarlarda kullanılması ile su tüketiminde %90 verimlilik sağlanmıştır. Yağmur suyu ve gri su aynı zamanda sulamada değerlendirilmektedir. Enerji verimli mekanik-elektrik sistemler, yüksek performanslı cephe ve elektrik üretimi yapan fotovoltaik paneller sayesinde binada uluslararası standartlara göre %62 enerji tasarrufu sağlanmıştır. Bu sistemlerin enerji tüketimlerinin ayrı ayrı takip edilmesi için gerekli altyapı tasarlanmıştır.

Proje kapsamında Geri Dönüştürülmüş İçerikli Malzeme ve Yerel Malzeme kullanımına özen gösterilmiştir. İç mekanda kullanıcı sağlığı ve konforunu arttırmak için mahallere verilen taze hava miktarı uluslararası standartların üzerinde tutulmuş; iç mekanda VOC değeri düşük boya, yapıştırıcı, macun gibi kimyasallar kullanılmıştır.