• Gold

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Proje Sahibi DHL Express Kapalı Alanı 24,470 m2
Projenin Yeri Arnavutkoy, Istanbul Sertifika Tipi LEED GOLD

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Proje Sahibi DHL Express
Projenin Yeri Arnavutkoy, Istanbul
Kapalı Alanı 24,470 m2
Sertifika Tipi LEED GOLD

İstanbul Havalimanı içinde bulunan DHL Express İstanbul Kargo Terminal Binası, LEED v4 Building Design and Construction: Warehouse & Distribution Centers kategorisinde Gold seviyesinde sertifika almaya hak kazanmıştır.  Projede birçok çevre ve insan dostu özellik proje tasarım ve inşaat süreçlerine entegre edilmiştir.

İnşaat süreci boyunca çevre ve doğa üzerindeki olumsuz etkiyi minimuma indirmek için Erozyon ve Sedimentasyon kontrolü planı geliştirilmiş; su ve inşaat kirliliğini önlemek için önlemler alınmıştır. Ortaya çıkan atıkların geri dönüşüm ve yeniden kullanımı sağlanarak atık miktarı azaltılmıştır.

Proje kapsamında verimli aydınlatma armatürleri, ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemleri kullanılarak ASHRAE 90.1-2010 Standardının gereklilikleri ön planda tutulmuştur. Binada enerji verimli mekanik-elektrik sistemleri, cephe tasarımı ve uygun cam seçimi ile uluslararası standartlara göre %20’nin üzerinde enerji tasarrufu sağlanmıştır. Su tüketimi düşük, verimli armatürlerin kullanımı ile su tüketiminde %40’tan fazla verimlilik sağlanmıştır.

İç hava kalitesini arttırmak için mahallere verilen taze miktarları ASHRAE 62.1 standardının üzerinde tutulmuş, düşük emisyonlu malzemeler tercih edilmiş ve termal konfor koşulları gözetilmiştir. İnşaat sürecinde Çevresel Ürün Beyanı, Sorumlu Kaynak Kullanımı Beyanı ve geri dönüştürülmüş içeriğe sahip olan malzemeler kullanılmıştır. İşletme döneminde bina atıklarını azaltmak için, tüm geri dönüştürülebilir atıklar ayrı ayrı toplanacak ve geri dönüşüme gönderilecek şekilde planlama yapılmıştır.