• Gold

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Proje Sahibi Türk Ytong Sanayi A.Ş. Kapalı Alanı 3095 m2
Projenin Yeri Maltepe, İstanbul Sertifika Tipi LEED GOLD

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Proje Sahibi Türk Ytong Sanayi A.Ş.
Projenin Yeri Maltepe, İstanbul
Kapalı Alanı 3095 m2
Sertifika Tipi LEED GOLD

TÜRK YTONG HEADQUARTERS, yapmış olduğu çevreci ve kullanıcı konforu odaklı tasarım ve inşaat uygulamaları ile LEED v4 Interior Design and Construction: Commercial Interiors kategorisinde Gold seviyesinde sertifika almaya hak kazanmıştır. Konsept proje aşamasından itibaren sürdürülebilirlik kriterlerini temel alarak tasarlanan ve inşa edilen TÜRK YTONG HEADQUARTERS projesi sağlıklı ve modern bir çalışma çevresi oluşturmayı hedeflemiştir. Bu doğrultuda birçok çevreci özellik proje tasarımına ve inşaat sürecine entegre edilmiştir.

Bina çevredeki sosyal donatı ve toplu taşıma imkanlarına yürüme mesafesindedir. Binada sağlanan bisiklet park yerleri de alternatif ulaşım imkanlarını desteklemektedir. Proje yer seçiminde yakın çevresindeki olanaklar ile bina özellikleri etkili olmuştur.

TÜRK YTONG HEADQUARTERS projesinde verimli su armatürleri kullanılarak su tüketimi %43’ün üzerinde azaltılmıştır. Proje aydınlatma tasarımı ile aydınlatma enerjisinde %45’e yakın tasarruf sağlanmıştır. Aydınlatma yükünün %86’sı varlık sensörleri ve %68’i günışığı sensörleri ile kontrol edilmektedir. Projede %90’dan fazla ENERGY STAR’lı cihaz ve ekipman kullanılmıştır. Binada verimli HVAC ve tesisat sistemleri kullanılmıştır.

Kullanılan yapı malzemelerinde üretim safhalarından itibaren çevreye etkisi azaltılmış olan ürünler ‘Çevresel Ürün Beyanı’ olan yani EPD belgeli ürünler tercih edilmiştir. Malzemelerde toplamda %28 oranında geri dönüştürülmüş içerik yer almaktadır, geri dönüştürülmüş içerik içeren ürünler ile doğal kaynakların tüketimi azaltılmıştır.

İç hava kalitesini artırmak için mekanik sistemler mekanlara %30 artırılmış taze hava verecek şekilde tasarlanmıştır. Binada cephe cam oranı ve kullanılan camın özellikleri ile binanın %82’si 300 lux-3000 lux arası günışığı almaktadır. Açık ofis planlaması sayesinde kullanılan mekanların %80’den fazlası kullanıcılara oturdukları yerden geniş görüş imkanı sunmaktadır.