• Gold

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Proje Sahibi İGA Kapalı Alanı 1,300,000 m2
Projenin Yeri Arnavutköy, İstanbul Sertifika Tipi LEED GOLD

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Proje Sahibi İGA
Projenin Yeri Arnavutköy, İstanbul
Kapalı Alanı 1,300,000 m2
Sertifika Tipi LEED GOLD

İSTANBUL HAVALİMANI projesi, LEED New Construction kategorisinde GOLD  seviyesinde sertifika almaya hak kazanmıştır. Sertifika aldığı tarih 13.05.2020 itibariyle Dünya’da LEED sertifikası alan en büyük bina olmuştur. Bu kapsamda birçok çevre ve insan dostu özellik proje tasarımına ve inşaatına entegre edilmiştir. Konsept proje aşamasından itibaren sürdürülebilirlik kriterleri göz önünde bulundurularak tasarlanan ve inşa edilen İSTANBUL HAVALİMANI sağlıklı ve ekolojik bir havalimanı oluşturma prensibiyle ele alınmıştır. Karbon emisyonlarının düşürülmesi hedeflenirken, terminal binası önündeki otobüs durakları, metro istasyonu ve havaalanı servis olanağı ile, toplu taşımaya teşvik edilmektedir. İnşaat süreci boyunca çevreye ve doğaya verilen zararı minimuma indirmek için Erozyon ve Sedimantasyon kontrolü planı geliştirilmiş; su ve inşaat kirliliğini önlemek için önlemler alınmıştır.

Bina içinde su tüketimi düşük, verimli armatürlerin kullanımı ve gri suyun rezervuarlarda kullanılması ile su tüketiminde %50’nin üzerinde verimlilik sağlanmıştır. Atık su arıtılarak sulamada değerlendirilmektedir. Enerji verimliliği iyi mekanik-elektrik sistemler, cephe katmanlaşması ve uygun cam seçimi ile binada uluslararası standartlara göre %22’nin üzerinde enerji tasarrufu sağlanmıştır. Bu sistemlerin enerji tüketimlerinin ayrı ayrı takip edilmesi için gerekli altyapı ve otomasyon izleme sistemi tasarlanmıştır.

Proje kapsamında Geri Dönüştürülmüş İçerikli Malzeme ve Yerel Malzeme kullanımına özen gösterilmiştir. İç mekanda kullanıcı sağlığı ve konforunu arttırmak için mahallere verilen taze hava miktarı uluslararası standartların üzerinde tutulmuş; iç mekanda VOC değeri düşük boya, yapıştırıcı, macun gibi kimyasallar kullanılmıştır.