• Certified

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Proje Sahibi İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. Kapalı Alanı 6,355 m2
Projenin Yeri Arnavutkoy, Istanbul Sertifika Tipi LEED CERTIFIED

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Proje Sahibi İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş.
Projenin Yeri Arnavutkoy, Istanbul
Kapalı Alanı 6,355 m2
Sertifika Tipi LEED CERTIFIED

İstanbul Havalimanı içinde bulunan ödüllü tasarıma sahip Hava Trafik Kontrol Kulesi (ATC Kule), LEED v4 Building Design and Construction: New Construction & Major Renovation kategorisinde Certified seviyesinde sertifika almaya hak kazanmıştır.

İnşaat sürecinde prekast cephe elemanları kullanımı ile atık oluşumu önlenerek ve ortaya çıkan atıkların geri dönüşüm ve yeniden kullanımı sağlanarak atık miktarı azaltılmıştır. Ayrıca, inşaat süreci boyunca çevre ve doğa üzerindeki olumsuz etkiyi minimuma indirmek, su ve inşaat kirliliğini önlemek için önlemler alınmış; Erozyon ve Sedimantasyon kontrolü planı geliştirilmiştir. Yapı malzemeleri seçiminde Isı Adası Etkisini azaltmak için açık renkli kaplama malzemeleri ile Çevresel Ürün Beyanı ve geri dönüştürülmüş içeriğe sahip olan malzemeler tercih edilmiştir.

Proje kapsamında enerji verimli mekanik-elektrik sistemleri kullanımı, cephe tasarımı ve uygun cam seçimi ile ASHRAE 90.1-2010 Standardının gereklilikleri ön planda tutulmuştur. Projede su verimliliği ön planda tutulmuş, düşük su tüketim değerlerine sahip armatürler tercih edilmiştir.

İç mekan konfor koşullarını sağlamak adına mahallere verilen taze miktarları ASHRAE 62.1 standardının üzerinde tutulmuş, termal konfor koşulları gözetilmiş, düşük emisyonlu malzemeler tercih edilmiş ve kontrol katlarında yansıma-kamaşma önleyici sistemler kullanılmıştır. İşletme döneminde bina atıklarını azaltmak için, tüm geri dönüştürülebilir atıklar ayrı ayrı toplanacak ve geri dönüşüme gönderilecek şekilde planlama yapılmıştır