• Gold

Altensis'in Verdiği Hizmetler

ASHRAE Enerji Etüdü, Enerji Verimliliği Mühendislik Desteği, LEED Danışmanlık

Proje Sahibi St. Martins Property Kapalı Alanı 353,450 m²
Projenin Yeri Şişli, İstanbul Sertifika Tipi LEED v4.1 O+M: EB

Altensis'in Verdiği Hizmetler

ASHRAE Enerji Etüdü, Enerji Verimliliği Mühendislik Desteği, LEED Danışmanlık

Proje Sahibi St. Martins Property
Projenin Yeri Şişli, İstanbul
Kapalı Alanı 353,450 m²
Sertifika Tipi LEED v4.1 O+M: EB

Istanbul Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi LEED Operation & Maintenance: Existing Buildings kategorisinde Altın (Gold) seviyesinde sertifika almaya hak kazanmıştır. Istanbul Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi kullanıma açıldığı 2005 yılında yılından bu yana birçok ülkeden ziyaretçiyi ağırlamakta; tekstil, elektronik, gastronomi ve sanat alanında hizmetler sunmaktadır.

Binanın enerji harcayan ana sistemlerinin enerji verimliliği etütlerinin ASHRAE standartlarına göre detaylı olarak yapılması, enerji tasarruf odaklarının belirlenmesi ile neticesinde enerji verimliliğini arttırmak için yol haritası çıkarılmıştır.

Havalandırma ve mevcut otomasyon sisteminde yapılan iyileştirmeler ile hem enerji verimliliği arttırılmış hem de hava kalitesi iyileştirilmiştir.

Su sarfiyatının düşürülmesi için düşük debili perlatörler takılarak %20’nin üzerinde verim elde edilmiştir.

Sigara içme alanları tanımlanıp yönlendirme tabelaları ile kullanıcılar bilgilendirilerek, bina giriş-çıkışlarında kirli hava sahası minimuma indirilmiştir.

Projede atık ayrıştırılması ve geri dönüştürülebilir atıkların yeniden kullanımı ve/veya geri dönüşümüne gönderilmesine önem verilmektedir. Atık ayrıştırma için işletme sürecinde bir süre kesiti belirlenerek projenin ayrıştırma performansı değerlendirilmiştir.