• Gold

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Proje Sahibi BASF Türk Kimya Sanayi Kapalı Alanı 3294 m2
Projenin Yeri Pendik, İstanbul Sertifika Tipi LEED GOLD

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Proje Sahibi BASF Türk Kimya Sanayi
Projenin Yeri Pendik, İstanbul
Kapalı Alanı 3294 m2
Sertifika Tipi LEED GOLD

BASF İnovasyon Merkezi, yapmış olduğu çevreci ve kullanıcı konforu odaklı tasarım ve inşaat uygulamaları ile LEED v4 Building Design and Construction: New Construction & Major Renovation kategorisinde Gold seviyesinde sertifika almaya hak kazanmıştır. Konsept proje aşamasından itibaren sürdürülebilirlik kriterlerini temel alarak tasarlanan ve inşa edilen BASF İnovasyon Merkezi sağlıklı ve modern bir çalışma çevresi oluşturmayı hedeflemiştir. Bu doğrultuda birçok çevreci özellik proje tasarımına ve inşaat sürecine entegre edilmiştir.

BASF İnovasyon Merkezi, aynı zamanda LEED Adayı bir proje olan İstanbul Teknopark’ta yer almaktadır. Teknopark’ta otobüs durakları, servisler ve yeni bir metro istasyonu dahil birçok sürdürülebilir toplu taşıma özelliği vardır. Düşük hızlı araç yolları, bisiklet yolları ve yeşil özellikleriyle kampüs, yaya ve bisiklet trafiğine uygundur. Restoran ve kafeler, spor, kişisel bakım, konaklama, alışveriş, sağlık ocağı ve ofisler gibi çeşitli kategorilerdeki olanakları içerir. BASF, yer seçiminde tüm bu özelliklerin avantajlarını dikkate almış ve projenin tasarım ve inşaat aşamalarında da BASF İnovasyon Merkezi’ne birçok başka sürdürülebilir özellik eklenmiştir.

Çevre üzerindeki olumsuz etkiyi en aza indirmek için erozyon ve sedimantasyon planları geliştirilmiş, toz oluşumundan kaynaklanan su ve inşaat kirliliğini önlemek için önlemler alınmıştır. Elektrikli araç şarj istasyonları ve bisiklet parkları mevcuttur. BASF İnovasyon Merkezi, proje sınırları içinde %30’dan fazla açık alana ve yeşil alana sahiptir. Peyzaj sert zemin ve çatı kaplama malzemeleri açık renkli malzemelerden seçilmiştir. Suyu verimli kullanan peyzaj tasarımı ve bitki seçimleri ile su kullanımında %50’den fazla tasarruf hedeflenmiştir. Binanın verimli su armatürleri ve ekipmanları ile de %50’den fazla su tasarrufu sağlanmaktadır.

ASHRAE 90.1-2010 Amerikan Enerji Verimliliği Standardının gereklilikleri doğrultusunda verimli aydınlatma armatürleri, ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemleri kullanılarak düzenlenmiştir. Gün ışığı sensörleri kullanılarak çalışma alanları optimum oranda aydınlatılmaktadır. Binada enerji tasarruflu mekanik-elektrik sistemleri, cephe tasarımı ve uygun cam seçimi ile uluslararası standartlara göre %20’nin üzerinde enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

İnşaatta, çevresel etkiyi azaltmak için Çevresel Ürün Beyanlarına sahip malzemeler, sorumlu kaynak kullanımına sahip malzemeler kullanılmıştır. İç mekanların sağlığını ve konforunu artırmak için mekanların inşaatı sırasında kullanılan malzemeler, VOC düzeyleri en düşük oranlarda olan yapı kimyasallarından seçilmiştir. İşletme döneminde bina atıklarını azaltmak için, tüm geri dönüştürülebilir malzemeler ayrı ayrı toplanacak ve geri dönüşüme gönderilecektir. Temiz hava miktarı uluslararası standartların üzerinde belirlenmiştir. Mekanik sistemler, bina sakinlerine konfor sağlamak için ASHRAE 62.1-2010 yönetmeliklerine göre %30 artırılmış havalandırma ile tasarlanmıştır. Çalışanlar, kaliteli görüntülere kolayca ulaşabilir ve bina içerisindeki gün ışığından faydalanabilirler.