• Platinum

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Proje Sahibi Aromsa Kapalı Alanı 2940 m2
Projenin Yeri Gebze, Kocaeli Sertifika Tipi LEED PLATINUM

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Proje Sahibi Aromsa
Projenin Yeri Gebze, Kocaeli
Kapalı Alanı 2940 m2
Sertifika Tipi LEED PLATINUM

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Aromsa Suat Bey Area binası birçok çevre ve insan dostu uygulamayı bünyesinde barındırmaktadır. Çevreye duyarlı ve insana saygılı uygulamalar ile Aromsa Suat Bey Area binası LEED v4 BD+C New Construction (Yeni Yapılar) kategorisinde PLATIN seviyesinde sertifika almaya hak kazanmıştır.

Aromsa Suat Bey Area binası alt yapısı kurulmuş bir lokasyonda bulunması ile doğaya zarar vermeden kullanıcı ve ziyaretçilere hizmet verebilmektedir. Toplu taşıma imkanlarına yakın konumlanması ve proje alanında bisiklet park yeri imkanlarının bulunması ile bireysel araç kullanımının azaltılması hedeflenmiştir. Ayrıca elektrikli araç şarj istasyonlarının bulunması ile karbon salınımını azaltmaya teşvik sağlanmaktadır.

Peyzaj tasarımında bitki bio-çeşitliliğine ve yerel bitki kullanımına dikkat edilmiş ve verimli sulama sistemleri tercih edilmiştir. Arazinin tümünde yağmursuyu yönetimi sağlanmış olup, buradan kazanılan su ile peyzaj sulamasının tamamı karşılanmaktadır. Projede ısı adası etkisini azaltacak malzeme seçimlerine öncelik verilmiştir. Kullanıcıların görsel konforunu arttıracak ve kullanıcıları harekete teşvik edecek peyzaj ve gezilebilir çatı alanları sağlanmıştır.

Projede daha az enerji ve su tüketecek sistemlerin kullanılması, iç hava kalitesini arttıracak tasarım ve çözümler oluşturulması hedeflenmiştir. Projede enerji tasarruflu cihaz ve sistemler kullanılmıştır. Ayrıca yan bina çatısına uygulanan ve kullanımı Aromsa’ ya ait olan güneş panellerinden kazanılan enerji binada kullanılarak tasarruf sağlanmaktadır. Binadaki duş ve lavabo bataryalarından toplanan gri su arıtılarak klozet rezervuarlarında kullanılmaktadır. Bu sayede binanın enerji tüketimi %29‘ dan fazla, iç mekan su tüketimi ise %50’ den fazla azaltılmıştır. İnşaat sırasında alınan önlemler ve düşük emisyon salınımlı malzeme seçimi ile kullanıcılar için iç hava kalitesi sağlanmıştır. Tüm bunlara ilave olarak, bina sakinlerinin gün ışığından ve manzara görüşünden optimum düzeyde faydalanmalarına dikkat edilmiştir.

Binada kullanılan inşaat malzemelerinde sürdürülebilir ve çevre dostu özellikte olanlar öncelikli olarak tercih edilmiştir. İşletme sürecinde ortaya çıkacak geri dönüştürülebilir yapıdaki atıkları evsel atıklardan ayırmak için her katta geri dönüştürülebilir atık noktaları ve bir adet ana toplama alanı sağlanmıştır. Tüm bu uygulamalar ile kaynakların gereksiz tüketiminin önüne geçilebilecektir.