Yenilenebilir Enerji İçin Çevre Mahkemeleri Kurulmalı

Çevreci Enerji Derneği Başkanı Tolga Şallı, Türkiye’de de dünyanın gelişmiş ülkelerindeki gibi çevre mahkemeleri kurulması gerektiğini söyledi. Türkiye’deki çevreci enerji alanında özellikle de rüzgar enerjisi alanında yapılan iptal başvurularının, başta rüzgar enerjisi sektörü olmak üzere tüm yenilenebilir enerji sektörünü etkilediğini belirten Çevreci Enerji Derneği Başkanı Tolga Şallı, “Sektör yetkilileri ve uzmanların ‘olur olmadık’ açılan iptal […]

Haberler.com, 31.03.2016

Çevreci Enerji Derneği Başkanı Tolga Şallı, Türkiye’de de dünyanın gelişmiş ülkelerindeki gibi çevre mahkemeleri kurulması gerektiğini söyledi.

Türkiye’deki çevreci enerji alanında özellikle de rüzgar enerjisi alanında yapılan iptal başvurularının, başta rüzgar enerjisi sektörü olmak üzere tüm yenilenebilir enerji sektörünü etkilediğini belirten Çevreci Enerji Derneği Başkanı Tolga Şallı, “Sektör yetkilileri ve uzmanların ‘olur olmadık’ açılan iptal davalarının, Türkiye‘nin Paris İklim Zirvesi’nde konulan hedefin gerisinde kalmasının yanı sıra rüzgar enerjisi sektörüne de milyonlarca dolarlık zarar verdiğini ifade ediyorlar. Sektör yetkilileri ve akademik çevreler, çevreci ve temiz enerjinin vazgeçilmezliğinin başta dünyanın önde gelen çevre örgütleri tarafından da sürekli vurgulandığına dikkat çekerek, Türkiye‘deki yatırımların bu alanda gecikmesinin, başta İstanbul ve İzmir olmak üzere hava kirliliğinin artışına da neden olduğunu vurguluyorlar” dedi.

Yetkililerin, tüketici mahkemeleri, fikri sınai mahkemeler, icra mahkemeleri gibi yenilenebilir enerji sektöründe de çevre mahkemeleri kurulmasını önerdiklerini belirten Şallı, “Rüzgar Enerjisi olmak üzere tüm yenilenebilir enerji sektörünün Türkiye‘de hayati önemi var. Ne var ki böylesine hayati bir sektör, üzülerek söylemeliyim ki manipüle bazı grup ve kişiler tarafından milyonlarca dolarlık zararlara uğratılıyor. Hiçbir mesnet ve dayanağı olmadan adeta birer tiyatroyu andıran bu durum da adaleti geciktiriyor ve ülkemiz milyonlarca dolarlık zararlara uğruyor. Başta İsveç, Danimarka, Avustralya, Çin veYeni Zelanda olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde çevre mahkemeleri adı altında mahkemeler, tıpkı bizim ülkemizdeki tüketici mahkemeleri, fikri ve sınai mahkemeler, icra aile mahkemeleri gibi ihtisas mahkemeleri olarak çalışıyor. Türkiye‘de de bu uygulama kesinlikle yerleşmelidir” ifadelerini kullandı.

Sektörden Haberler için tıklayın