• Gold

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Commissioning, Enerji Modellemesi, LEED Datacenters, LEED v4, LEED v4 Datacenters

Proje Sahibi Türkiye İş Bankası Kapalı Alanı 14332
Projenin Yeri Orta Mahallesi, Tuzla Sertifika Tipi LEED v4 Building Design + Construction (BD+C): Datacenters

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Commissioning, Enerji Modellemesi, LEED Datacenters, LEED v4, LEED v4 Datacenters

Proje Sahibi Türkiye İş Bankası
Projenin Yeri Orta Mahallesi, Tuzla
Kapalı Alanı 14332
Sertifika Tipi LEED v4 Building Design + Construction (BD+C): Datacenters

Proje tasarımından inşaat sürecinin tamamlanmasına kadar her aşamasında, doğa ve insan dostu çözümler dikkate alınarak inşa edilen Türkiye İş Bankası Tuzla Veri Merkezi (Project Atlas), Dünya’nın sayılı veri merkezi projelerinden biri olarak, Türkiye’de ilk LEED v4 Building Design + Construction (BD+C): Datacenters kategorisinde  GOLD seviyesinde LEED sertifikasını almaya hak kazanmıştır.

  • Proje kapsamında kullanılan tüm servis sistemlerinde enerji verimliliğine önem verilmiştir. Aydınlatma armatürleri, ısıtma, soğutma, havalandırma ve aydınlatma – mekanik otomasyon tasarım ve seçimlerinde Amerikan enerji verimliliği standardı (ASHRAE 90.1.2010) gereklilikleri ön planda tutulmuştur. Ayrıca beyaz alanlarda öngörülen BT ekipmanları seçimlerinde ENERGY STAR kriterleri dikkate alınmıştır. Uluslararası standartlara uygun
    olarak tasarlanmış bina sistemlerinin enerji sarfiyatları, seçilen cihazların verimlilikleri üzerinden değerlendirilerek olası verimsizlikler henüz tasarım aşamasındayken belirlenerek düzeltilmiş ve enerji verimliliğinde optimum çözümler sağlanmıştır.
  • Projede çatı ve otopark harici sert zeminlerden yağmur suyu toplanmakta ve soğutma ekipmanlarından gelen klima drenaj suları ile birlikte depolanmaktadır. Depolanan bu su peyzaj sulamasında ve rezervuarlarda yeniden kullanılmaktadır. Binada, kullanılan verimli su armatürleri ile yağmur ve yoğuşma sularının yeniden kullanımı sayesinde, iç ve dış mekânda %50’nin üzerinde su verimliliği sağlanmıştır.
  • Ayrıca projenin inşaat ve tasarım süreçlerinde, çevreye duyarlı yapım yöntemleri ve malzeme tedarikleri ile birlikte iç mekan kalitesi-kullanıcı konforu gibi konular da gözetilerek LEED v4 kriterlerine göre takip yapılmıştır.

Tuzla’da 32 bin metrekarelik alana kurulan ve bankayı gelecek yıllarda teknoloji açısından olumlu yönde ayrıştıracak olan Atlas Veri Merkezi ile bankanın kesintisiz, güvenli ve hızlı veri akışı sağlaması hedefleniyor. Her bir enerji ve soğutma sisteminin bire bir yedeğinin olduğu, deprem etkilerini minimize edebilen en gelişmiş sismik izolatörlerin kullanıldığı ve olası büyük depremlerde bile kesintisiz hizmet verebilecek şekilde tasarlanan veri merkezi, İş Bankası sistemlerinin kullanılabilirlik değerlerini yüzde 99,995’in üzerine taşıyacağı belirtiliyor.

İş Bankası tarihinin en büyük dijital altyapı dönüşüm projesi olan Atlas Veri Merkezi, aynı zamanda Data Center Dynamics (DCD) tarafından global ölçekte düzenlenen veri merkezi yarışmasında, altyapı ölçeklendirme kategorisi olan “Infrastructure Scale-Out” alanında birincilik ödülüne ve uluslararası veri merkezi derecelendirme kuruluşu olan Uptime Institute tarafından “kesintisiz çalışma” kriterine göre yapılan derecelendirmede de en üst seviye olan Tier-IV sertifikasına sahip Türkiye’deki ilk veri merkezi konumundadır.

 

Detaylı bilgi için; Türkiye İş Bankası Tuzla Veri Merkezi