• Gold

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Proje Sahibi Teknopark İstanbul Kapalı Alanı 50000 m2
Projenin Yeri Pendik, İstanbul Sertifika Tipi LEED GOLD

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Proje Sahibi Teknopark İstanbul
Projenin Yeri Pendik, İstanbul
Kapalı Alanı 50000 m2
Sertifika Tipi LEED GOLD

Teknopark II. Etap Yapıları: Management and R&D Building (A Blok), R&D Building (B Blok), Incubation Center and R&D Building (C Blok), Social Center (D Blok) ve Tesis Yönetim Merkezi Binası, LEED v4 BD+C: New Construction kategorisinde GOLD seviyesinde sertifikalarını almaya başlamıştır.

Birçok çevre ve insan dostu özelliğin tasarım ve inşaat aşamalarında projeye entegre edilmesi, kullanıcı konfor koşullarının sağlanmasını mümkün kılmıştır. Proje, çevresindeki sosyal donatılar ve toplu taşımaya kolay erişim olanağı ile, araç kullanımın azaltılmasını hedeflerken, kullanıcıları yürümeye teşvik etmiştir. Kampüs alanı içerisinde; bisiklet park yerlerinin ve bisiklet yolunun sağlanması, araç park yerlerinin azaltılması, elektrikli araçlar için park yerlerinin ayrılması ve elektrikli araç şarj aleti sağlanması gibi uygulamalarla karbon emisyonunun azaltılması amaçlanmıştır.

İnşaat süreci boyunca çevreye ve doğaya verilen zararı minimuma indirmek için Erozyon ve Sedimentasyon kontrolü planı geliştirilmiş; su ve inşaat kirliliğini önlemek için önlemler alınmıştır.

Buna ek olarak, peyzaj alanından alınıp depolanan toprak, iyileştirilerek gerekli testleri yapıldıktan sonra peyzaj tasarımında kullanılmıştır. Peyzaj tasarımında yerel ve adapte bitkilerin kullanımı ve doğru sulama sistemleri ile, içme suyunun sulama için kullanımının azaltılmasına dair önlemler alınmıştır. Ayrıca, proje kapsamında seçilen verimli su armatürleri sayesinde her blokta en az %45 su tasarrufu sağlanmıştır.

Enerji verimliliği iyi mekanik-elektrik sistemler, doğru cephe katmanlaşması ve uygun cam seçimi ile binalarda uluslararası standartlara göre yüksek enerji tasarrufu sağlanmıştır. Bunun yanı sıra, bina çatılarına yerleştirilen PV paneller ile enerji sarfiyatı azaltılmıştır.

Bunların yanı sıra, iç mekân görüş kalitesinin arttırılmış olması ve gün ışığı ile doğrudan aydınlatılan alan oranının LEED v4 eşik değerlerini aşması sayesinde kullanıcıların görsel konfor koşulları sağlanmıştır. 

Detaylı bilgiyeburadan ulaşabilirsiniz