• Gold

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Commissioning, Enerji Modellemesi, LEED Danışmanlık

Proje Sahibi Tahincioğlu Gayrimenkul Kapalı Alanı 47.500 m2
Projenin Yeri Göztepe, İstanbul Sertifika Tipi LEED C&S

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Commissioning, Enerji Modellemesi, LEED Danışmanlık

Proje Sahibi Tahincioğlu Gayrimenkul
Projenin Yeri Göztepe, İstanbul
Kapalı Alanı 47.500 m2
Sertifika Tipi LEED C&S

Tahincioğlu Holding – Nida İnşaat’ın sırada bekleyen LEED yeşil bina sertifika adayı projelerinin ilki olan Nida Göztepe ofis binası, Türkiye’de hala az sayıda bulunan LEED Core & Shell sertifikalı binalar listesine Altın sertifikası ile ödüllendirilmesi sayesinde ismini gururla yazdırmaya hak kazandı. Apartman dairesi-ofislerin yerini modern-ofis binalarına bırakmaya başladığı günümüzde, hızla gelişmekte olan inşaat sektörüne öncülük yapman çevreye ve topluma duyarlı kurumlar arasında sağlam adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

Nida Kule Göztepe,  İstanbul Anadolu Yakasının Merkezi noktalarından Göztepe’de inşa edilmekte olan, 35 katlı bir A+ ofis projesi. LEED süreci yönetiminin Altensis tarafından yapıldığı projede, sürdürülebilirlik  ve iç mekan yaşam kalitesi ön planda tutuldu. Tasarımının Ergün Mimarlık ve Dinamik Proje Mühendislik tarafından yapılan Nida Göztepe binası, “Barcode” çizgilerini andıran sade dış görünümünün altında yüksek performanslı ve verimli mimari ve mekanik sistemleri bulunduruyor. Binanın merkezi konumu, çevredeki temel hizmetlerden ve  toplu ulaşım olanaklarından bina kullanıcılarının kolayca yararlanmasına imkan sağladığı gibi, düşük emisyonlu araç kullanımını desteklemek amacıyla özel park yerleri ayrılmıştır. Bina altında tasarlanan park yerleri, bina çevresindeki ve çatıdaki sert zeminlerin açık renk olması sayesinde güneşin zararlı etkilerinden olan Isı-adası oluşumu da  engellenmiştir. Bina cephe ve iç mekan tasarımı bina kullanıcılarının gün ışığından maksimum düzeyde yararlanmasına imkan verdiği bilgisayar simülasyonu ile hesaplanmıştır.

Bunlara ek olarak, LEED kapsamında yeşil ofislerin en önemli özelliklerinden normal binalara oranla %30 daha fazla temiz hava vermesi, su verimliliği, mekanik-elektrik sistemlerin ölçülebilirliği, düşük emisyonlu inşaat malzemesi kullanımı gibi özellikleri bulunduran proje, yine inşaat malzemelerinin %40’tan fazlası çevreye duyarlı geri dönüştürülmüş hammadde içeren malzemelerden ve %70’ten fazlası da yerel malzemelerden seçerek çevreci olduğu kadar ülke ekonomisine de katkıda bulunduğunu rakamlarla göstermiştir.

Projenin Web Sitesi:

www.nidakulegoztepe.com