• Gold

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Enerji Modellemesi, Günışığı Modellemesi, LEED Danışmanlık

Proje Sahibi İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Kapalı Alanı 126.356 m2
Projenin Yeri D-100 Otoyolu 34947, Tuzla İstanbul Sertifika Tipi LEED NC

Altensis'in Verdiği Hizmetler

Enerji Modellemesi, Günışığı Modellemesi, LEED Danışmanlık

Proje Sahibi İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
Projenin Yeri D-100 Otoyolu 34947, Tuzla İstanbul
Kapalı Alanı 126.356 m2
Sertifika Tipi LEED NC

Mimari tasarımı dünyaca ünlü SOM (Skidmore Owings Merill LLP) ve Design Grup iş birliğinde gerçekleştirilen ve 2015 yılında “En İyi Ofis” kategorisinde “Sign of the City Awards” ödülü kazanan İş Bankası Teknoloji ve Operasyon Merkezi LEED v2009 New Construction kategorisinde GOLD seviyesinde sertifika almaya hak kazanmıştır.

Proje konumu dolayısıyla sosyal donatı ve toplu taşıma imkanlarına yürüme mesafesinde olmakla birlikte; binada sağlanan bisiklet park yerleri ve elektrikli şarj istasyonları ile alternatif ulaşım imkanları da desteklenmektedir. Ayrıca araç paylaşımı yapacak araçlar için öncelikli park yerleri sunması ve çalışanlarına geniş ağlı servis programı yaratması, bireysel araç kullanımı kaynaklı emisyon miktarının düşürülmesini sağlamaktadır.

Projede su verimliliğini arttırmak için su tasarruflu armatürler seçilmiş, az su tüketen yerel ve adapte olmuş bitkiler ile peyzaj uygulamaları yapılmıştır. Ayrıca yağmur suyu toplanıp arıtılarak peyzaj sulaması ve rezervuarlarda tekrar kullanılmıştır.

Cephe performans değerleri, HVAC ve aydınlatma sistemleri verimliliğinde uluslararası standartlar göz önünde bulundurulmuş ve bu standarttaki aynı özellikteki bir binaya kıyasla %26 oranında enerji tasarrufu sağlanmıştır.

İnşaat sırasında su kaynaklarının kirlenmesini ve toz oluşumunu engellemek için Erozyon ve Sedimantasyon Planı oluşturularak takip edilmiş, inşaat sırasında ve yerleşim sonrasında geri dönüştürülmüş atıkların ayrıştırılması için proje kapsamında altyapı oluşturulmuştur.

Kullanıcı sağlığı ve konforunu arttırmak amacıyla, iç mekanda kullanılan boya, astar, yapıştırıcı vb. tüm inşaat malzemeleri VOC değerleri uluslararası ilgili standart belirtilen değerlere uygun olacak şekilde seçilmiştir. Ayrıca sürekli kullanıcılı mekanlara uluslararası standartların üzerinde taze hava sağlanmıştır.

Dikkat Çeken Yeşil Özellikler:

  • Yağmur suyunun toplanması
  • Elektrikli araç şarj istasyonu
  • Bisiklet parkları
  • Yerel ve geri dönüştürülmüş hammadde içerikli malzemeler
  • Verimli aydınlatma armatürleri
  • Verimli HVAC sistemleri
  • Su tüketimi düşük su armatürleri